Periodontologia

 

Periodontologia pruszków

Choroby przyzębia obok próchnicy są najczęściej występującymi schorzeniami jamy ustnej – mogą dotyczyć nawet 90% dorosłej populacji w Polsce. Jak pokazują liczne badania nieleczone stany zapalne wpływają na zdrowie całego organizmu. Rozwój współczesnej periodontologii  umożliwia regenerację tkanek, precyzyjne odtworzenie kości wokół zębów oraz utrzymanie prawidłowej kondycji dziąseł.

Gabinet stomatologiczny AnnaMED.pl w Pruszkowie oferuje kompleksową specjalistyczną opiekę periodontologiczną. Wykonujemy szereg zabiegów, które mają na celu wyeliminowanie niekorzystnych zmian. Dzięki naszej wiedzy, bogatemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze lekarzy i higienistek stomatologicznych, pomagamy nawet w najbardziej zaawansowanych przypadkach. Duży nacisk kładziemy na odpowiednią profilaktykę oraz edukację pacjentów. Współpracując z lekarzami różnych specjalności przywracamy pełną funkcję i estetykę uśmiechu. Dowiedz się więcej!

Co to jest periodontologia?

Periodontologia to jedna z dziedzin stomatologii zajmująca się leczeniem patologii tkanek otaczających zęby (kości, dziąsła) oraz chorobami błony śluzowej jamy ustnej. Obejmuje terapię pacjentów dotkniętych zapaleniem przyzębia (tzw. paradontozą). W jej skład wchodzą także zabiegi mające na celu poprawę estetyki różowej (chirurgia śluzówkowo-dziąsłowa), zabiegi plastyki wędzidełek warg, języka, wspomaganie leczenia ortodontycznego, a także pokrywanie recesji dziąsłowych (odsłoniętych szyjek zęba).

Jakie są przyczyny paradontozy?

Jedną z głównych przyczyn paradontozy są bakterie bytujące w jamie ustnej, które przylegają do zębów i dziąseł – najpierw w postaci płytki bakteryjnej (osadu), a następnie kamienia nazębnego. Na rozwój i przebieg choroby mają wpływ: czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz palenie papierosów. Schorzeniu sprzyjają także wady zgryzu (np. stłoczenia zębów) oraz stare, nawisające wypełnienia. Nieleczona paradontoza oprócz ubytków w uzębieniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca, udar mózgu, zapalenie stawów czy przedwczesny poród.

Objawy chorób przyzębia

Typowymi objawami, które powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa, są:

  • czerwone i spuchnięte dziąsła,
  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów,
  • odsłanianie się szyjek zębowych,
  • przykry zapach z ust,
  • tworzenie się przestrzeni pomiędzy zębami,
  • nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury,
  • wydłużanie koron oraz przemieszczanie zębów.

Symptomów tych nie należy bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o zapaleniu dziąseł, które jest pierwszym etapem nieprawidłowości w obrębie tkanek miękkich. Warto pamiętać, że wykrycie schorzenia w początkowym stadium zapewnia duże szanse na całkowite wyleczenie. Konsultację periodontologiczną pacjent powinien odbyć również, gdy zauważy niepokojące zmiany w postaci białych lub ciemnych plam, a także nadżerek na błonie śluzowej jamy ustnej (na policzku, podniebieniu, języku, na dziąsłach). Nieleczony stan zapalny może przerodzić się w zaawansowaną postać choroby. Dochodzi wówczas do uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego i cofania dziąseł. Na tym etapie konieczne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Periodontologia pruszków

Na czym polega leczenie periodontologiczne w AnnaMED.pl?

Terapia u periodontologa nie kończy się na jednej wizycie – leczenie stanowi proces złożony z kilku etapów. Konsultacja periodontologiczna w gabinecie AnnaMED.pl to wielowymiarowe badanie obejmujące pomiary periodontologiczne. Najważniejszą jego część stanowi dokładne oszacowanie głębokości kieszonek dziąsłowych, które wskazują na obecny stan dziąseł. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza również wywiad z pacjentem na temat schorzeń, które mogły doprowadzić do aktualnych problemów. Istotna jest także diagnostyka radiologiczna – właściwa diagnoza periodontologiczna wymaga oceny całości uzębienia wraz z kośćmi. W tym celu stosujemy w zależności od potrzeb: zdjęcie pantomograficzne, cefalometrię lub CBCT. Na podstawie wszystkich składowych ustalany jest dokładny plan terapii, który obejmuje fazę higienizacyjną, leczenie właściwe oraz podtrzymujące. Pierwszym etapem jest higienizacja jamy ustnej – profesjonalne oczyszczanie zębów oraz usuwanie kamienia nad i poddziąsłowego. Cała procedura odbywa się pod okiem doświadczonej higienistki stomatologicznej, która ściśle współpracuje z nadzorującym leczenie specjalistą periodontologii. Kolejne etapy leczenia są zależne od postaci i stopnia zaawansowania choroby przyzębia. W przypadku bardziej zaawansowanej paradontozy stosujemy regenerację tkanek przyzębia, które obejmują:

  • Kiretaż (otwarty i zamknięty) – to specjalistyczne czyszczenie poddziąsłowe ze złogów kamienia, które jest wykonywane w zaawansowanym stadium choroby dziąseł. Procedura umożliwia usunięcie nagromadzonych bakterii, hamując rozwój stanu zapalnego i paradontozy. Kiretaż otwarty wymaga nacięcia dziąsła, odsłonięcia korzeni oraz dokładnego oczyszczenia. Po zabiegu zakładane są szwy. Kiretaż zamknięty nie wymaga nacinania tkanek przyzębia.
  • Szynowanie rozchwianych zębów – to procedura stomatologiczna polegająca na połączeniu ze sobą kilku rozchwianych zębów. Zabieg pozwala przywrócić stabilność zębów, co znacznie zwiększa szansę na utrzymanie w jamie ustnej naturalnego uzębienia bez konieczności stosowania ruchomych uzupełnień protetycznych.
  • Wszczepienie materiałów kościozastępczych – materiały do odbudowy kości stosowane są przy wypełnianiu ubytków kostnych oraz w celu zwiększenia ich ilości. Zastosowanie tej metody zwiększa skuteczność leczenia implantologicznego.
  • Zabiegi periodontologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej – najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym periodontologicznym  w naszym gabinecie jest podcięcie i plastyka wędzidełka. Jego wrodzony przerost lub nieprawidłowy przyczep mogą powodować zmiany chorobowe przyzębia lub zaburzenia w łuku zębowym.
  • Gingiwektomię – to zabieg wycięcia nadmiaru dziąsła narastającego na zęby. Jego przerośnięcie utrudnia właściwą higienę jamy ustnej, a także może powodować przewlekłe stany przyzębia i zapalenie kieszonek dziąsłowych.
  • Kortykotomię – polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej względem powierzchni korzenia zęba. Celem zabiegu jest zmniejszenie oporów kostnych podczas ortodontycznych przesunięć zębów, a także zamknięcie przestrzeni pomiędzy zębami, powstałej na skutek ich utraty.
  •  
  • Leczenie ortodontyczne, protetyczne.

Końcowy etap leczenia to przede wszystkim utrzymanie osiągniętych efektów. Choroby przyzębia można wyleczyć, jednak wymaga to zaangażowania i cierpliwości ze strony pacjenta. Obowiązkowe są systematyczne wizyty kontrolne, wypełnianie zaleceń lekarskich oraz samokontrola.

Profilaktyka chorób przyzębia

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorób przyzębia jest dbanie o higienę jamy ustnej. Podstawą powinno być szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a także nitkowanie przestrzeni zębowych po posiłku. Bardzo ważne są także regularne wizyty kontrolne, które pozwolą wykryć pierwsze objawy choroby na wczesnym etapie. Co najmniej 2 razy do roku należy korzystać z profesjonalnej higienizacji (skaling, piaskowanie i fluoryzacja), podczas której higienistka stomatologiczna usuwa kamień nazębny oraz bakteryjną płytkę nazębną.

Dlaczego warto wybrać AnnaMED.pl?

W naszym gabinecie specjaliści to wykwalifikowana kadra, która w skuteczny i kompleksowy sposób zajmuje się leczeniem schorzeń przyzębia. Mając na uwadzę fakt, iż wszelkie zaburzenia w obrębie jamy ustnej wpływają na sferę zdrowotną i estetyczną warto jak najszybciej udać się na konsultację i bez obaw rozpocząć leczenie. Zapraszamy Państwa do skorzystania z usług lekarza periodontologa i zespołu wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09

Zapraszamy na konsultację periodontologiczną do AnnaMED.pl

Nasi periodentolodzy

Paulina Szmeichel-Wojtasiak

Specjalista periodontologii

Periodontologiacena
konsultacja z pełnym badaniem300 zł
skaling poddziąsłowy (1 łuk)280 zł
plastyka wędzidełka (metoda elektrokoagulacji lub klasycznie)550 zł

Powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w myśl art. 66, paragraf 1. Kodeksu Cywilnego

 

Formularz kontaktowy