profilaktyka pruszków

Profilaktyka

higiena jamy ustnej pruszków

W Polsce blisko 95% społeczeństwa jest zagrożone próchnicą. Najnowsze badania dowodzą, że dorośli ze zdiagnozowanymi chorobami przyzębia są dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie udaru. Znaczącą rolę w zapobieganiu różnego rodzaju patologiom jamy ustnej odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Tylko odpowiednia pielęgnacja wspierana regularnymi zabiegami higienizacji zębów gwarantuje optymalną ochronę i zdrowy uśmiech na lata.

AnnaMED.pl to miejsce, w którym oferujemy zabiegi higienizacji na najwyższym poziomie. Doskonale wiemy, jak ważną rolę w zapobieganiu próchnicy pełni profilaktyka. Dlatego wszystkie działania podejmowane przez naszych specjalistów mają na celu ochronę zębów przed szkodliwymi czynnikami. Każdego pacjenta zapraszamy na systematyczny przegląd uzębienia oraz profesjonalną higienizację.

Profilaktyka i higiena jamy ustnej w AnnaMED.pl

Profilaktyka stomatologiczna stanowi fundament zdrowych i mocnych zębów. Warto wiedzieć, że odpowiednio zadbana jama ustna to również prawidłowe działanie organizmu. Do chorób spowodowanych ogniskami zapalnymi w jamie ustnej należą choroby nerek, reumatyzm, schorzenia układu krążenia czy cukrzyca.

Zabiegi profilaktyczno-higienizacyjne w AnnaMED.pl są dostosowane do wieku i problemów pacjenta, dzięki czemu wyrobienie właściwych nawyków staje się prostsze, a efekty widać od razu. Pacjentom oferujemy:

 • pakiet estetyczny – skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja,
 • usuwanie wszelkiego rodzaju nawisów (starych wypełnień) i miejsc retencyjnych dla bakterii,
 • kontrolę uzębienia w celu wykrycia ewentualnych zmian próchnicowych i chorób przyzębia,
 • dokładny instruktaż higieny jamy ustnej obejmujący dobór odpowiedniej szczoteczki, preparatów oraz nici dentystycznych,
 • wskazówki, które pomogą skutecznie chronić się przed próchnicą i odkładaniem się kamienia nazębnego.

Higienizacja zębów – na czym polega?

Higienizacja zębów to niezbędna procedura uzupełniająca domową pielęgnację jamy ustnej. Zabieg polega na usunięciu złogów miękkich i twardych (płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego, osadu powierzchniowego). Wszystkie te elementy są siedliskiem bakterii, które rozprzestrzeniając się powodują ubytki próchnicowe i wiele innych następstw. Profesjonalne zabiegi higienizacji powinny być wykonywane w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz w roku. Natomiast pacjenci noszący aparaty ortodontyczne powinni wykonywać go kilka razy w roku. Osoby, które cierpią na choroby przyzębia, są podatne na odkładanie kamienia nazębnego. W ramach pełnej higienizacji zębów przeprowadza się: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od ilości nagromadzonego kamienia nazębnego. Przy dużej ilości złogów i zaawansowanym stanie zapalnym tkanek przyzębia konieczne może okazać się rozłożenie higienizacji na kilka wizyt.

higienizacja zębów pruszków
Konsekwencje braku higienizacji zębów

Brak regularnych zabiegów higienizacji jamy ustnej prowadzi do wielu przykrych następstw. Najważniejsze z nich to:

 • ubytki próchnicowe,
 • bolesność i nadwrażliwość dziąseł,
 • krwawienia z dziąseł podczas jedzenia i szczotkowania,
 • nadwrażliwość zębów,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • rozchwianie zębów – paradontoza,
 • choroby ogólnoustrojowe.

Dla kogo higienizacja zębów?

Regularne wykonywanie zabiegów higienizacji jamy ustnej jest szczególnie wskazane u osób, które palą papierosy, często piją kawę i herbatę oraz u pacjentów z dużą predyspozycją do rozwoju próchnicy. Higienizacja zębów jest także obowiązkową procedurą przed zabiegami wybielania zębów. Ponadto specjalistyczny plan profilaktyki zalecamy:

 • kobietom w ciąży, które ze względu na zmiany hormonalne są narażone na wystąpienie ciążowego zapalenia dziąseł – wszelkie zabiegi profilaktyczne rekomendowane są w drugim trymestrze,
 • pacjentom cierpiącym na cukrzycę,
 • osobom noszącym stałe aparaty ortodontyczne,
 • pacjentom z ruchomymi protezami oraz uzupełnieniami protetycznymi (mosty, korony, implanty).

Etapy higienizacji w AnnaMED.pl

Skaling

To zabieg usuwania naddziąsłowych i poddziąsłowych złogów kamienia nazębnego. W naszym gabinecie wykorzystujemy do tego ultradźwiękowe urządzenia stomatologiczne najlepszej jakości.

Piaskowanie

Głównym celem zabiegu jest usunięcie osadu i przebarwień powstałych w wyniku spożywania kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Piaskowanie wykonuje się przy użyciu piaskarki stomatologicznej – za pomocą końcówki urządzenia pod ciśnieniem jest wpuszczana woda zmieszana z odpowiednim środkiem do piaskowania. Piaskowanie zębów jest bezbolesne.

Polerowanie (polishing)

To ważny etap wykonywany po skalingu i piaskowaniu. Polega on na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego. Polishing jest całkowicie bezbolesny i trwa kilka minut.

Fluoryzacja lakierowanie zębów

Po procedurze usunięcia kamienia nazębnego higienistka stomatologiczna przystępuje do lakierowania zębów specjalistycznymi preparatami zawierającymi związki fluoru. Warto podkreślić, że substancja utrzymuje się na zębach dłuższy czas, co pozwala na stopniowe jego uwalnianie. Celem fluoryzacji jest szczelne wypełnienie wszystkich bruzd zębowych lakierem. Dzięki temu zabezpieczamy szkliwo przed rozwojem bakterii powodujących próchnicę i paradontozę. Fluoryzację lakierem przeprowadzamy już u najmłodszych pacjentów – w momencie kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Lakier fluorowy stosowany u dzieci jest dla nich całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego zagrożenia przy przypadkowym połknięciu.

Po higienizacji zębów należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem (za wyjątkiem wody) około 2 godzin. Aby utrwalić wizualny efekt higienizacji zębów, przez kilka dni należy stosować białą dietę.

Edukacja pacjenta

Nasi pacjenci w trakcie wizyty uzyskują dokładny instruktaż, jak poprawnie dbać o jamę ustną. Higienistka dobiera odpowiednią metodę szczotkowania, akcesoria higieniczne (szczoteczki, irygatory, nici dentystyczne, płyny i pasty). Edukacja ma na celu jak najdłuższe utrzymanie efektu osiągniętego w trakcie higienizacji.

Jakie efekty daje higienizacja zębów?

Profesjonalna higienizacja zębów redukuje kamień nazębny oraz płytkę bakteryjną, która jest głównym czynnikiem próchnicy. Regularnie wykonywane zabiegi powodują, że szkliwo i dziąsła stają się mocne, a zęby odporne na działanie szkodliwych kwasów i drobnoustrojów. Ponadto higienizacja wpływa na estetykę uśmiechu – usunięcie przebarwień, co sprawia, że zęby są wyraźnie bielsze. W wielu przypadkach sama higienizacja daje tak dobre efekty, że przeprowadzanie zabiegu wybielającego nie jest konieczne.

Profilaktyka próchnicy u dzieci i dorosłych

Profilaktyka jamy ustnej u małych dzieci opiera się na zapobieganiu wystąpienia choroby próchnicowej w zębach mlecznych, stosując odpowiednie działania higieniczne. Bardzo ważne jest prawidłowe szczotkowanie zębów pastą z zawartością fluoru rekomendowanej przez lekarza dentystę. W codziennych działaniach zwraca się także uwagę na ryzyko powstania wad zgryzu, eliminując nieprawidłowe nawyki, takie jak długotrwałe używanie smoczka lub nadmierne ssanie palca. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się już w momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Dzięki temu maluch oswoi się z otoczeniem, a lekarz wytłumaczy rodzicom, jak prawidłowo dbać o zęby mleczne oraz ustali plan wizyt kontrolnych.

higienizacja zębów u dzieci pruszków

Jak dbać o swoje zęby – krok po kroku:

 • przynajmniej raz w roku odwiedzaj stomatologa w celu kontroli,
 • dbaj o higienę jamy ustnej – myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie oraz oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe,
 • ogranicz wysoko przetworzone produkty zawierające dużo cukrów,
 • unikaj picia słodkich napojów.

Dlaczego warto wybrać naszą przychodnię?

Gabinet stomatologiczny AnnaMED.pl specjalizuje się profilaktyce zębów zarówno u dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów. Zabiegi higienizacyjne wykonywane są przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Ważnym aspektem, na który szczególnie zwracamy uwagę, jest edukacja pacjenta. Odwiedź nas i skorzystaj ze specjalnie przygotowanego pakietu estetycznego.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09

Nasi profilaktycy

Kamila Turkiewicz

Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją

Kamila Nowakowska – Kopeć

Lekarz dentysta

Profilaktykacena
skaling165 zł
piaskowanie165 zł
fluoryzacja140 zł
pakiet estetyczny (skaling + piaskowanie + fluoryzacja)420 zł

Powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w myśl art. 66, paragraf 1. Kodeksu Cywilnego

 

Formularz kontaktowy