protetyka pruszków

Protetyka

leczenie protetyczne pruszków

Braki w uzębieniu wiążą się nie tylko obniżeniem estetyki, ale również niosą za sobą poważne konsekwencje związane z zaburzeniami funkcjonalności całego zgryzu. Niekorzystne zmiany mogą być przyczyną chorób dziąseł i przyzębia oraz skutkować utratą kolejnych zębów. Dlatego niezbędnym elementem jest ich odbudowa. Współczesna protetyka dysponuje nowoczesnymi środkami i metodami, dzięki którym możliwe jest  przywrócenie pięknego i zdrowego uśmiechu.

W AnnaMED.pl oferujemy kompleksowe leczenie z zakresu protetyki stomatologicznej. Stale korzystamy z nowoczesnych materiałów i wykorzystujemy najnowsze techniki rekonstrukcji zębów. Dzięki połączeniu wiedzy, doświadczenia oraz nowatorskich metod, pomożemy Państwu odzyskać pełną radość z uśmiechu i wydobyć z niego to, co najlepsze.

Protetyka – czym się zajmuje?

Protetyka jest jedną z dziedzin stomatologii, która zajmuje się diagnostyką zaburzeń narządu żucia oraz przywróceniem jego funkcjonalności. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa utraconych tkanek. Współczesna protetyka stomatologiczna otwiera szereg możliwości. Pozwala  odtworzyć kształt, kolor oraz warunki, jakie panowały w jamie ustnej przed utratą bądź uszkodzeniem zębów.

protetyk pruszków

Kiedy wskazane jest leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne jest niezbędne w przypadku:

 • pojedynczych lub mnogich braków zębowych,
 • całkowitego bezzębia,
 • urazów zębów,
 • zniszczenia zębów (w wyniku próchnicy),
 • korekty estetycznej uzębienia.

Do odtworzenia pełnego uśmiechu po utracie naturalnych zębów wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które mogą być noszone przez pacjenta na stałe (nie dające się wyjąć z ust), ruchome lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli i koron teleskopowych).

Utraty nawet jednego zęba nigdy nie wolno lekceważyć. Pacjenci często rezygnują z decyzji o leczeniu, gdy ubytek zlokalizowany jest w tylnej części jamy ustnej. Jednak nieuzupełniony deficyt powoduje negatywne następstwa. Sąsiednie i przeciwstawne zęby zaczynają się przemieszczać, co prowadzi do zmian w zgryzie (okluzji) i w konsekwencji może zaburzać pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Brak większej ilości uzębienia znacząco zmienia wygląd twarzy – policzki stają się zapadnięte, a zmarszczki uwydatnione i pogłębione. To również generuje trudności w rozdrabnianiu pokarmów, a także w krótkim czasie prowadzi do kłopotów z przewodem pokarmowym. Dlatego każdy taki przypadek musi być poddany jak najszybszej konsultacji stomatologicznej.

Jakie rozwiązania protetyczne wykorzystujemy w naszym gabinecie?

Dobór metody uzupełnienia protetycznego zależy od wielu czynników. Lekarz podczas wizyty konsultacyjnej określa warunki panujące w jamie ustnej, biorąc pod uwagę przede wszystkim liczbę brakujących zębów, jakość uzębienia, stan podłoża kostnego, dziąseł, wieku pacjenta, a także preferencji oraz możliwości finansowych. Aby końcowy efekt był jak najbardziej skuteczny niezbędna jest wzajemna współpraca ze stomatologami różnych specjalności. Dlatego w razie potrzeby leczenie protetyczne łączone jest z postępowaniem chirurgicznym, endodontycznym, ortodontycznym oraz periodontologicznym. Chcemy sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów i z tego powodu od lat pracujemy na materiałach najlepszej jakości oraz nieustannie poszerzamy nasze umiejętności w dziedzinie protetyki. W AnnaMED.pl oferujemy szereg rozwiązań protetycznych:

Protezy stałe

To rodzaj uzupełnień protetycznych cementowanych na stałe w jamie ustnej. Dzięki nim odbudowujemy pojedyncze ubytki lub niezbyt rozległe braki zębowe. Takie rozwiązania gwarantują niemal natychmiastowy komfort żucia i mówienia bez potrzeby długiej adaptacji przez pacjenta. Uzupełnienia stałe mocowane są na pozostałej części zęba lub wkręcane bezpośrednio do kości. Wśród nich wyróżniamy:

 • Korony – to doskonałe uzupełnienia protetyczne stosowane w przypadku  odbudowy utraconej znacznej części naturalnej korony zęba. Szczególnie polecamy pełnoceramiczne korony cyrkonowe. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik komputerowych wykazują się dużą trwałością i szczelnością. Zapewniają znakomity efekt estetyczny – cyrkon odbija i przepuszcza światło, tak jak naturalny ząb.
 • Nakłady protetyczne – ceramiczne (typu inlay lub onlay) bądź kompozytowe. To szczególny rodzaj uzupełnień protetycznych, które stosuje się w odbudowie rozległego ubytku w naturalnej koronie zęba. Stanowią bardzo dobrą alternatywę dla klasycznych wypełnień światłoutwardzalnych. Odzwierciedlają anatomiczny kształt powierzchni żujących, bocznych i stycznych zęba.
 • Licówki porcelanowe – stanowią cienkie uzupełnienie protetyczne na wargowej powierzchni zęba. Nie powodują osłabienia struktury, ponieważ w celu ich założenia ząb szlifuje się tylko w obrębie szkliwa. Technika ta pozwala uzyskać  naturalny efekt. Licówki umożliwiają estetyczną odbudowę zębów dotkniętych różnego rodzaju niedoskonałościami, takimi jak np. przebarwienia, znaczne ubytki tkanki czy niestandardowy kształt. Wykonywane przez naszych lekarzy licówki to gwarancja pięknego uśmiechu.
 • Wkłady koronowo-korzeniowe – są stosowane w przypadku zębów leczonych kanałowo jako wzmocnienie zęba i filar pod koronę protetyczną. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba stosujemy wkłady wykonane z włókna szklanego lub stopów metali. O wyborze materiału, z jakiego będzie wykonany wkład koronowo-korzeniowy decyduje lekarz na podstawie oceny jamy ustnej pacjenta.
 • Most protetyczny – pełni funkcje stałej protezy, dzięki której można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Jego struktura jest zbliżona jest do naturalnego uzębienia, dlatego pacjenci nie odczuwają większej różnicy. Stomatolog zakładając most wykorzystuje zdrowe zęby (filary), znajdujące się po obu stronach ubytku.
 • Uzupełnienia stałe oparte na implantach

Dla osób, które pragną uzupełnić swoje uzębienie polecana jest nie tylko protetyka, ale także implantologia. Implant może być filarem dla pojedynczego zęba, mostu lub podparciem dla protezy ruchomej. Dzięki swojej charakterystycznej budowie implanty doskonale integrują się z tkankami własnymi pacjenta, odtwarzając anatomię korzenia zębowego.

Protezy ruchome

To uzupełnienia, które znajdują zastosowanie w przypadku rozległych ubytków zębowych lub całkowitego bezzębia. Pacjent użytkuje je w ciągu dnia, a w nocy wyjmuje z jamy ustnej. Do tego typu protez należy się przyzwyczaić – początkowo jedzenie i mówienie odczuwane jest zupełnie inaczej niż w przypadku własnych zębów. Dlatego muszą być one odpowiednio dopasowane. Warto podkreślić również, że protezy ruchome to rozwiązania czasowe i należy je wymieniać średnio co 5 lat z powodu zmian zachodzących naturalnie w jamie ustnej. W AnnaMED.pl stosujemy kilka rodzajów uzupełnień ruchomych:

 • Protezy akrylowe osiadające – szczególnie wskazane są w przypadku braku możliwości zastosowania uzupełnień stałych lub implantów sytuacji licznych braków zębowych. Są to uzupełnienia śluzówkowe, co oznacza, że opierają się niemal wyłącznie na błonie śluzowej. Wiąże się to ze zmniejszeniem wydolności żucia.
 • Protezy szkieletowe – zbudowane są z metalowej konstrukcji w której osadzone są sztuczne zęby. Ten typ odbudowy opiera się na pozostałych zębach naturalnych; utrzymuje się dzięki specjalnym klamrom, zatrzaskom i zasuwom. W odróżnieniu od protez akrylowych, protezy szkieletowe mają do minimum zmniejszoną płytę podniebienną, co daje większą wygodę w użytkowaniu dla pacjenta.
 • Protezy overdenture – opierające się na korzeniach zębów lub implantach. Wyposażone są niewidoczne elementy retencyjne, zapewniające dodatkową stabilność. Dzięki temu, podobnie jak w protezach szkieletowych, część obciążeń zgryzowych przenoszona jest na zęby/implanty, a nie w całości na błonę śluzową.

protetyka pruszków

Dlaczego warto podjąć leczenie w naszym gabinecie?

Wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesne techniki pracy umożliwiają nam tworzenie rozwiązań gwarantujących najwyższą jakość i komfort użytkowania uzupełnień protetycznych . Zapraszamy na konsultacje protetyczne do AnnaMED.pl w Pruszkowie. Zgodnie z Państwa oczekiwaniami zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązania.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09
Nasi protetycy

Zuzanna Frenszkowska

Lekarz dentysta: protetyka

Magdalena Łabędzka

Specjalista protetyki stomatologicznej

 

Formularz kontaktowy