endodoncja pruszków

Endodoncja

Leczenie endodontyczne wymaga dokładności, precyzji oraz umiejętności ze strony specjalisty. Gabinet stomatologiczny AnnaMED.pl w Pruszkowie gwarantuje opiekę doświadczonych stomatologów specjalizujących się w endodoncji. Fachowo diagnozują problem oraz wdrażają kompleksowy i bezbolesny plan terapii. Zastosowane procedury pozwalają na zachowanie zębów i uratowanie przed dalszym procesem degeneracyjnym. Dowiedz się więcej!

Dlaczego warto wybrać naszą przychodnię?

W AnnaMED.pl zespół stomatologów tworzą eksperci w dziedzinie endodoncji, których doświadczenie poparte jest wieloletnią praktyką kliniczną. Nasi specjaliści przeprowadzają leczenie kanałowe zgodnie ze światowymi standardami dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na kompleksową, bezbolesną i skuteczną pomoc. Zapraszamy na konsultację!

Cena za leczenie kanałowe ustalana jest indywidualnie na pierwszej konsultacji po diagnostyce jamy ustnej. Ostateczna kwota zależna jest od wielu czynników, wśród których najważniejszy stanowi stopień zaawansowania zmian oraz rodzaj zastosowanego postępowania endodontycznego.

Co to jest endodoncja?

Endodoncja to jedna z dziedzin stomatologii zajmująca się zapobieganiem oraz leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki (miazgi), opracowanie (poszerzenie i oczyszczenie) kanału na odpowiednią długość, a następnie wypełnienie specjalnym preparatem i jego szczelne zamknięcie. Procedura daje możliwość uratowania zęba, którego miazga została zainfekowana lub zraniona na skutek zaawansowanej próchnicy lub urazu mechanicznego.

Pruszkowskie centrum stomatologii AnnaMED.pl w zakresie leczenia endodontycznego oferuje:

  • pierwotne leczenie kanałowe w przypadku zapalenia i zakażenia miazgi zęba,
  • powtórne leczenie kanałowe – w wyniku utrzymujących się dolegliwości bólowych leczonego wcześniej endodontycznie zęba z przewlekłym stanem zapalnym kości w okolicy wierzchołka korzenia oraz przed planowanymi pracami protetycznymi,
  • usuwanie złamanych narzędzi kanałowych,
  • udrażnianie zamkniętych kanałów korzeniowych.
  • odbudowę wyleczonych zębów materiałami kompozytowymi, koronami lub mostami protetycznymi.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wdrażane jest w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Przyczynami tego stanu mogą być:

  • zaawansowana lub źle leczona próchnica,
  • zmiany zapalne i martwicze,
  • złamania lub urazy mechaniczne zębów,
  • wskazania protetyczne – przed wykonaniem mostu lub korony,
  • bruksizm.

Nieleczone zapalenie miazgi stanowi źródło toksyn, które przedostają się do krwiobiegu i mają bardzo zły wpływ na organizm. Badania dowiodły, że u osób z zaawansowaną próchnicą znacznie częściej dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego i kłębuszkowego zapalenia nerek.

 

Bezbolesne leczenie kanałowe w AnnaMED.pl

Podstawą rozpoczęcia leczenia jest wizyta konsultacyjna, na której lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz dokładnie bada jamę ustną. W każdym przypadku istotne jest wykonanie diagnostyki obrazowej (RTG zębowe oraz pantomograficzne). Na tej podstawie stomatolog ocenia stopień zaawansowania choroby, a także kształt i położenie kanałów zęba. Zdjęcie pozwala również określić, czy stan zapalny objął kość otaczającą ząb. W przypadku ponownego leczenia kanałowego, mocno zakrzywionych kanałów lub pozostawionego złamanego narzędzia konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej CBCT. Dzięki obrazowi 3D znacznie łatwiej można zobrazować struktury tkanek niewidoczne na tradycyjnym zdjęciu. Podczas wizyty pacjent może również podzielić się swoimi wątpliwościami i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzięki precyzyjnie przeprowadzonej diagnostyce zespół AnnaMED.pl proponuje najbardziej korzystne metody leczenia endodontycznego.

Gabinet AnnaMED.pl w Pruszkowie dysponuje pełną diagnostyką (radiografią cyfrową, tomografią komputerową CBCT), a także najlepszej jakości materiałami dentystycznymi. Nasi wykwalifikowani lekarze podejmują się leczenia trudnych przypadków, takich jak leczenie endodontyczne zębów o skomplikowanej budowie anatomicznej, powtórne leczenie kanałowe czy zamykanie perforacji.

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem to wysoce skuteczna i bezpieczna metoda, jaką oferuje nam współczesna stomatologia. Dysponujemy światowej klasy mikroskopem, który pozwala na kilkunastokrotne przybliżenie leczonego obszaru. Dzięki niemu lekarz ma możliwość precyzyjnego położenia ujść, wglądu do wnętrza kanałów, oceny ich kształtu, a także zlokalizowania ewentualnych przeszkód i uszkodzeń. Endodoncja mikroskopowa jest pomocna także przy zwężaniu kanałów oraz podczas wykonywania resekcji, pozwala uniknąć ekstrakcji zęba i umożliwia jego pozostawienie w zębodole. Taka procedura sprawia, że leczenie może skończyć się już na jednej wizycie. Jednak ostateczna ich ilość zawsze ustalana jest przez lekarza na podstawie stopnia zaawansowania zmian chorobowych. W niektórych przypadkach konieczne jest odroczenie procedur endodontycznych ze względu na aktywny wysięk w kanale, nieustępujący ból czy utrzymujący się stan zapalny. Leczenie kanałowe przebiega w kilku etapach:

Usunięcie próchnicy w celu dostępu do miazgi

Stomatolog opracowuje ubytek usuwając zmiany próchnicowe, a następnie dostaje się do komory zęba, w której znajduje się zmieniona chorobowo miazga. Cała procedura jest bezbolesna – odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Opracowanie kanałów 

Lekarz na podstawie zdjęcia radiologicznego określa długość oraz kształt kanałów i ostrożnie otwiera wejścia do nich. Aby zapobiec przedostaniu się bakterii ze śliny oraz aby chronić ząb przed środkami chemicznymi, pole zabiegowe osłonięte zostaje specjalną gumą – koferdamem. Za pomocą najwyższej jakości narzędzi ręcznych i maszynowych lekarz usuwa miazgę z kanałów. Następnie opracowuje je, wykorzystując do tego endometr – urządzenie pomagające w określeniu ich długości.

Wypełnienie kanałów

Po odpowiednim przygotowaniu kanałów stomatolog szczelnie je wypełnia. W AnnaMED.pl stosujemy do tego najnowszą metodę wypełniania przy zastosowaniu płynnej gutaperki. Umożliwia ona dotarcie materiału w boczne i często zakrzywione rozgałęzienia kanałów.

Kontrola radiologiczna

Po właściwej procedurze leczenia kanałowego lekarz na podstawie zdjęcia RTG kontroluje szczelność materiału wypełniającego.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe jest pierwszym z kilku etapów przywracania zęba do jego pełnej funkcji. Bardzo istotna jest jego ostateczna odbudowa. To w jaki sposób zostanie przeprowadzona, zależy przede wszystkim od pierwotnego stanu zęba przed podjęciem leczenia. Najczęściej stomatolog stosuje wypełnienie materiałem kompozytowym (plomba). W przypadku dużego zniszczenia tkanek twardych konieczny może być wkład koronowo-korzeniowy i korona, dzięki czemu odbudowa protetyczna będzie miała solidniejsze podstawy.

Zalety nowoczesnego leczenia kanałowego

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe umożliwia dalsze funkcjonowanie zęba oraz wszelkich wykonanych w nim uzupełnień protetycznych. Nowoczesna endodoncja należy do zdecydowanie tańszych oraz mniej czasochłonnych alternatyw w porównaniu z ekstrakcją i późniejszą implantacją lub mostem. To także bezsprzecznie mniejsze uczucie dyskomfortu dla pacjenta podczas trwania procedury zabiegowej.

Jak przygotować się do leczenia endodontycznego?

Leczenie kanałowe nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Ze względu na dość długi czas zabiegu zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku. W przypadku osób, ze szczególnymi schorzeniami (po zawale serca itp.) przed podaniem znieczulenia konieczna może być pisemna zgoda od lekarza prowadzącego.

 

Jak postępować z zębami po leczeniu kanałowym?

Podstawową zasadą długofalowej dbałości o leczone kanałowo zęby jest przestrzeganie higieny jamy ustnej. Systematyczna profilaktyka oparta na szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych to podstawa sukcesu zapewniającego zdrowie leczonych endodontycznie zębów. Warto również zadbać o właściwą dietę poprzez ograniczanie lub eliminację słodyczy, słodkich napojów oraz przetworzonej żywności. Ważnym dopełnieniem są również kontrolne wizyty u dentysty – powinny odbywać się co pół roku. Profilaktyka chroni przed obumieraniem miazgi i leczeniem kanałowym pozostałych zębów.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09
Nasi endodonci

Kamila Turkiewicz

Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją

Karolina Niczyporuk

Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją

Endodoncja - leczenie kanałowecena
konsultacja 200-350 zł
leczenie kanałowe za ząb*:
sieczny lub kiełod 1000 zł
przedtrzonowyod 1250 zł
trzonowyod 1900 zł
*nie dotyczy reendo

Powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w myśl art. 66, paragraf 1. Kodeksu Cywilnego

 

Formularz kontaktowy