sedacja wziewna pruszków

Sedacja wziewna

sedacja wziewna pruszków

W AnnaMED.pl dysponujemy nowoczesnymi technologiami zapewniającymi komfort wszystkim pacjentom, niezależnie od wieku. Mamy świadomość, iż dla wielu osób wizyta u dentysty wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego też stosujemy nowatorską i całkowicie bezpieczną metodę sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, która pozwala na przeprowadzenie bezstresowego leczenia stomatologicznego. Zapraszamy na wizytę, podczas której chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Według licznych badań co drugi pacjent odczuwa silny stres przed leczeniem stomatologicznym. Warto jednak wiedzieć, że dzięki postępowi medycyny i farmakologii nowoczesna stomatologia jest w stanie wyeliminować negatywne doznania. Podawany pacjentom za pomocą specjalnej maseczki podtlenek azotu powoduje, że pacjent nie odczuwa strachu. Metoda ta jest zalecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Jak przebiega sedacja w AnnaMED.pl?

Pierwsza wizyta polega na konsultacji i dokładnym wywiadzie. Pacjent samodzielnie wybiera zapach maseczki, która na kolejnej wizycie zostanie podłączona do aparatu sedacyjnego. Przed przystąpieniem do zabiegu nasz specjalista na podstawie wywiadu kwalifikuje pacjenta. Lekarz dokładnie objaśnia cały przebieg sedacji oraz towarzyszące jej odczucia.

Mieszanina sedacyjna podawana jest przez cały czas trwania zabiegu. Po wykonanym zabiegu stomatologicznym pacjent oddycha jeszcze tlenem od 3 do 5 minut, po czym działanie gazu całkowicie ustaje.

Czym jest sedacja wziewna?

Sedacja wziewna to rodzaj premedykacji z wykorzystaniem bezwonnego i bezbarwnego gazu rozweselającego. Substancja jest mieszaniną podtlenku azotu (N2O) oraz tlenu (O2). Jej głównym celem staje się złagodzenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, co wpływa na poprawę komfortu psychicznego oraz znacznie niweluje lęk w trakcie zabiegów dentystycznych. Wdychanie podtlenku azotu daje uczucie odprężenia, przyjemnego oszołomienia, zmniejsza poziom strachu, a także wrażliwość na ból (w celu osiągnięcia całkowitej bezbolesności zabiegu wymagane jest dodatkowe znieczulenie miejscowe). Pacjenci bardzo często mają wrażenie latania, pływania lub lewitowania w powietrzu, gdyż podtlenek azotu znosi poczucie grawitacji. W trakcie sedacji pacjent często nie zdaje sobie sprawy z czynności wykonywanych w czasie zabiegu, nie poznaje igły i strzykawki. Zdolności percepcyjne są znacząco osłabione. Przebywanie w stanie sedacji jest bardzo przyjemne. Zastosowanie sedacji wziewnej umożliwia niejednokrotnie wyleczenie pacjenta z lęku, który nabył w przeszłości. Efekty podania gazu są widoczne już po kilku minutach i mijają szybko po skończonym zabiegu.

sedacja wziewna u dzieci pruszków

Wskazania

Ze względu na to, że sedacja gazem rozweselającym jest metodą całkowicie bezpieczną, można stosować ją u dzieci już od 3 roku życia.

Sedacja podtlenkiem azotu jest szczególnie wskazana pacjentom zmagającym się z dentofobią – panicznym lękiem przed różnego rodzaju zabiegami dentystycznymi. Świetnie sprawdza się u najmłodszych pacjentów, ponieważ pozwala zminimalizować strach przed dentystą. Sprawia, że dziecko chętniej współpracuje z lekarzem, a proces leczenia przebiega w przyjemnej atmosferze.

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym) jest również zalecana:

 • osobom zmagającym się z silnym odruchem wymiotnym,
 • pacjentom nadpobudliwym,
 • podczas wszystkich zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych z przewidywanymi nieprzyjemnymi odczuciami pacjenta.

Przeciwwskazania

Mimo, iż sedacja wziewna jest bezpieczną metodą, to istnieją następujące przeciwwskazania do jej przeprowadzenia:

 • ciąża – szczególnie pierwszy trymestr,
 • nieżyt górnych dróg oddechowych – katar, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie zatok obocznych nosa,
 • przerost migdałków gardłowych i związany z tym ustny tor oddychania,
 • spożycie posiłku bezpośrednio przed zabiegiem,
 • narkomania, choroba alkoholowa, psychozy,
 • wrodzone wady serca,
 • miastenia gravis, porfiria, stwardnienie rozsiane,
 • choroby płuc – rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli,
 • zażywanie niektórych leków – mogą one wchodzić w reakcję z tlenkiem azotu,
 • brak chęci współpracy ze strony pacjenta.

Zalecenia dla pacjenta

 • Należy bezwzględnie przestrzegać 3-godzinnego powstrzymania się od spożywania pokarmów i 1,5 h od picia napojów.
 • Nie wolno pić alkoholu w dniu zabiegu.
 • Na wizytę należy przybyć 10 minut przed jej rozpoczęciem.

Zalety sedacji wziewnej

 • Doskonały sposób minimalizowania lęku dla dzieci i dorosłych.
 • Poprawa komfortu psychicznego podczas zabiegu.
 • Przestaje działać od razu po zakończeniu sedacji.

Koszty sedacji wziewnej w AnnaMED.pl

Spośród innych gabinetów stomatologicznych wyróżniają nas konkurencyjne ceny. Koszty uzależnione są od czasu trwania inhalacji i zaczynają się już od 150 zł *. Należy pamiętać, aby do ceny sedacji doliczyć cenę konsultacji, maseczki oraz właściwej procedury zabiegowej.

Dlaczego warto poddać się sedacji w naszej przychodni?

Nasi specjaliści korzystają z nowoczesnego sprzętu do sedacji wziewnej. Jeśli Ty lub Twoje dziecko zmagacie się z lękiem przed wizytą u dentysty, zapraszamy do AnnaMED.pl. Dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom strach przed dentystą pójdzie w zapomnienie.  

*podane ceny mają charakter jedynie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art.66 par.1 KC.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09

Kamila Turkiewicz

Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją

Klaudia Jakóbiak

Lekarz dentysta

Klaudia Rusin

Lekarz dentysta

Formularz kontaktowy