pedodoncja pruszków

Pedodoncja

leczenie zębów u dzieci pruszków

Zdrowe zęby mleczne oprócz estetyki gwarantują prawidłowy rozwój i wyrzynanie się zębów stałych, dlatego niezwykle ważne jest, aby dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat.

Zapraszamy dzieci i młodzież do centrum stomatologii AnnaMED.pl w Pruszkowie. Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z małymi pacjentami. Ze szczególną troską dbają o zęby najmłodszych, wykazując się przy tym cierpliwością i zaangażowaniem. Dokładamy wszelkich starań, aby pierwsza i każda kolejna wizyta dziecka przebiegała w przyjaznej i bezstresowej atmosferze.

Czym jest pedodoncja?

Pedodoncja jest dziedziną stomatologii, która skupia się na profilaktyce, leczeniu zębów i schorzeń jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Ze względu na odmienną budowę zębów mlecznych i narządu żucia wiąże się z różnymi metodami leczenia. W naszym gabinecie zapewniamy pełen zakres zabiegów stomatologii dziecięcej, w tym m.in.:

  • leczenie zębów mlecznych,
  • leczenie zębów stałych,
  • leczenie zaburzeń ząbkowania,
  • leczenie i profilaktyka wad zgryzu,
  • leczenie chorób błony śluzowej.

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej

Kluczowym elementem stomatologii dziecięcej jest profilaktyka, która pozwala chronić malucha przed problemami w obrębie jamy ustnej – przede wszystkim próchnicą. Aby zapewnić jak najlepszą opiekę przeprowadzamy następujące zabiegi:

Lakierowanie

To zabieg, w trakcie którego stomatolog nakłada bogaty w fluor lakier na powierzchnie wszystkich zębów pacjenta. Regularne lakierowanie wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie szkodliwych kwasów i bakterii, a także zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Lakowanie

To profilaktyczny zabieg uszczelniania bruzd zębów bocznych. Dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień anatomicznych i bruzd specjalnym płynnym materiałem kompozytowym bogatym w fluor. Największą skuteczność wykazuje, gdy przeprowadzi się go możliwie jak najszybciej po wyrznięciu zęba. Zabezpieczenie preparatem uniemożliwia rozwój próchnicy – oczywiście pod warunkiem, że lakowany ząb jest całkowicie zdrowy. Biały kolor laku sprawia, że jest on bardzo dobrze widoczny, a jego stan może być łatwo skontrolowany w rutynowym badaniu stomatologicznym.

Fluoryzacja

W trakcie zabiegu stomatolog pokrywa zęby pacjenta warstwą fluoru. U dzieci zaleca się stosowanie fluoryzacji w celach profilaktycznych, ponieważ działa ona przeciwpróchniczo i wzmacnia uzębienie.

Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

To pytania z pewnością zadaje sobie wiele rodziców. Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna odbyć się w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. To idealny moment, by zacząć oswajać dziecko z gabinetem dentystycznym, skontrolować proces wyrzynania zębów, a także porozmawiać z lekarzem o prawidłowej higienie jamy ustnej malucha. Pierwszy kontakt z dentystą jest dla dziecka dużym przeżyciem, które niewątpliwie kształtuje późniejsze nastawienie do odwiedzin gabinetu stomatologicznego. Wizyta adaptacyjna służy zapoznaniu się młodych pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Z uwagi na to, że proces próchnicowy w zębach mlecznych (słabsza mineralizacja) przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych, dziecko powinno odwiedzać dentystę raz na 3 miesiące. Stomatolodzy dziecięcy w AnnaMED.pl to doświadczeni lekarze, którzy umiejętnie podchodzą do każdego malucha.

Jak dbać o higienę jamy ustnej dzieci?

O higienę jamy ustnej dziecka warto dbać już od pierwszych dni życia, długo przed pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych. Dziąsła maluszka należy codziennie przemywać gazikiem, nasączonym przegotowaną ostudzoną wodą. To doskonały sposób na prawidłową higienę jamy ustnej. Dzięki tym działaniom minimalizujemy ryzyko powstawania aft czy pleśniawek. Starsze dzieci, które posiadają już pierwsze zęby mleczne, powinny myć je przynajmniej dwa razy dziennie przez około 3 minuty specjalną pastą dostosowaną do wieku. Podczas szczotkowania rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na dokładne oczyszczenie każdej powierzchni zębów. Nie można również zapomnieć o regularnym czyszczeniu języka, który jest siedliskiem bakterii próchnicowych. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty uchronią nasze dziecko przed wieloma problemami uzębienia, a także umożliwiają prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych.

pierwsza wizyta dziecka stomatolog pruszków

Konsekwencje braku leczenia zębów mlecznych

Zęby mleczne, podobnie jak zęby stałe, mogą zostać zaatakowane przez próchnicę. Nieleczone ubytki prowadzą do bolesnych stanów zapalnych miazgi, a w konsekwencji do przedwczesnej utraty zębów. Prowadzi to do zahamowania wzrostu kości szczęki lub zuchwy oraz zaburzeń zgryzowych – stłoczenia, nieprawidłowego ustawienia zębów, zatrzymania zęba stałego w kości. Ropne stany zapalne mogą być źródłem uszkodzeń zawiązków zębów stałych, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie korzeni zębów mlecznych. Nieleczona próchnica może także prowadzić do różnych chorób ogólnoustrojowych oraz infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Pamiętajmy, że jeśli odpowiednio zadbamy o zęby w dzieciństwie, będą one w przyszłości odporniejsze i posłużą nam przez długie lata. Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie inwazyjnych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe czy usuwanie zębów.

Dlaczego warto wybrać naszą przychodnię?

Przyjaźnie nastawiony stomatolog wykazujący się odpowiednim podejściem do najmłodszych pacjentów ma istotny wpływ na sukces w leczeniu. Taki właśnie personel znajdziecie Państwo w naszej przychodni. Mamy świadomość, że opieka stomatologiczna nad dziećmi to nie tylko leczenie, ale również zapobieganie problemom, które mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju. Dlatego nie warto zwlekać z pierwszą wizytą u dentysty. Im szybsza diagnoza, tym leczenie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09

Nasi stomatolodzy dziecięcy

Klaudia Jakóbiak

Lekarz dentysta

Klaudia Rusin

Lekarz dentysta

Stomatologia dziecięcacena
wizyta adaptacyjna150 zł
wypełnienie w zębie mlecznym220-250 zł
lakowanie180-230 zł
usunięcie zęba mlecznego180-240 zł

Powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w myśl art. 66, paragraf 1. Kodeksu Cywilnego

 

Formularz kontaktowy