ortodoncja pruszków

Ortodoncja

leczenie ortodontyczne pruszków

AnnaMED.pl to miejsce na mapie Pruszkowa, w którym specjaliści z dziedziny ortodoncji opracowują zindywidualizowany program leczenia wad zgryzu u dzieci i dorosłych. O naszej skuteczności świadczą liczne opinie zadowolonych pacjentów. Umów się na konsultację i dowiedz się więcej!

Ponad 60% osób ma wady zgryzu, które wymagają natychmiastowego leczenia ortodontycznego. Krzywy zgryz wpływa na szereg niekorzystnych zmian w organizmie: ścieranie zębów, choroby przyzębia, nieprawidłowe działanie stawów skroniowo-żuchwowych, a także jest jedną z przyczyn wad wymowy. Może być również przyczyną nawracających bólów głowy. Dobrą wiadomością jest fakt, iż leczenie można podjąć niezależnie od wieku. Dziedziną, która zajmuje się leczeniem tego typu nieprawidłowości jest ortodoncja.

Na czym polega leczenie ortodontyczne wad zgryzu w AnnaMED.pl?

Najczęściej wybieraną i najbardziej skuteczną metodą jest leczenie stałym aparatem ortodontycznym. 

Mając na uwadze skuteczność leczenia i efekt estetyczny, przygotowaliśmy dla naszych pacjentów szeroką gamę aparatów:

 • aparaty stałe – dzielą się na aparaty tradycyjne zakładane od zewnętrznej strony zębów oraz aparaty, które nakłada się od wewnętrznej strony zębów tzw. lingwalne czy językowe. Są one całkowicie niewidoczne z zewnątrz. W naszym gabinecie oferujemy duży wybór zamków metalowych, estetycznych lub bezniklowych szczególnie dedykowanych alergikom.
 • aparaty wyjmowane – czyli aparaty, które pacjenci samodzielnie zakładają i zdejmują. Są one dostosowane do konkretnej wady zgryzu. W klinice AnnaMED.pl oferujemy różne rodzaje aparatów wyjmowanych w zależności od rodzaju dysfunkcji i wskazań ortodonty. Na życzenie pacjenta dla najmłodszych oferujemy zaprojektowanie aparatu w wybranym wzorze i kolorze. To z pewnością pomoże zaakceptować i przyzwyczaić się do nowego obowiązku, jakim jest jego noszenie.

Naszym pacjentom oferujemy także gamę dodatkowych elementów potrzebnych w trakcie leczenia. Wśród nich wyróżniamy m.in. mini śruby (mini implanty) ortodontyczne przyspieszające proces leczenia. Natomiast osobom, które marzą o maksymalnym skróceniu czasu leczenia, polecamy nowoczesne zamki samoligaturujące, dające możliwość rzadszych wizyt. Dla wszystkich, którzy zmagają się na co dzień z bruksizmem, dobieramy odpowiednie szyny relaksacyjne, elastyczne lub akrylowe.

ortodoncja pruszków

Czym właściwie jest ortodoncja?

Ortodoncja to jeden z działów stomatologii, który opiera się na kompleksowej korekcji wad zgryzu. Jej celem jest przede wszystkim prostowanie zębów możliwe dzięki niwelowaniu wszelkich nieprawidłowości, takich jak: zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy czy tyłozgryz. Proces ten umożliwia przywrócenie właściwych funkcji żucia, poprawę wymowy i daje szansę jak najdłuższego zachowania uzębienia. Leczeniem zajmuje się ortodonta – lekarz stomatolog, który specjalizuje się w diagnozowaniu, terapii i profilaktyce wad zębowych i zgryzowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, poprawić jakość życia oraz odbudować poczucie własnej wartości. Podstawowym narzędziem, które umożliwia korekcję wady zgryzu jest aparat ortodontyczny.

W klinice AnnaMED.pl oferujemy szeroki wybór aparatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nasi doświadczeni ortodonci, kierując się wiedzą i doświadczeniem, dobierają odpowiedni model do charakteru wady, wieku pacjenta, oczekiwanych efektów i upodobań estetycznych.

Dlaczego wady zgryzu należy skorygować?

Leczenie wad zgryzu jest niezwykle istotne przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Oczywiście kwestie estetyki też są znaczące (szczególnie, jeśli chodzi o samopoczucie pacjentów), jednak jest to tylko wierzchołek góry lodowej w stosunku do całości problemu. Proste zęby są mniej narażone na odkładanie kamienia i osadu w przestrzeniach międzyzębowych powodujących próchnicę, a także na choroby przyzębia – ropnie, stany zapalne. Krzywy zgryz powoduje nadmierne ścieranie zębów, co jeszcze bardziej pogłębia wadę. Bardzo częstym następstwem braku leczenia wad zgryzu są problemy z układem oddechowym – niewłaściwy tor oddychania, chrapanie, bezdech senny, a także zaburzenia układu pokarmowego i trawiennego – na skutek nieprawidłowego gryzienia pokarmów. Dysfunkcyjny zgryz może prowadzić do zaburzeń pracy języka, co w efekcie doprowadza do wad wymowy i seplenienia. Częstym następstwem (szczególnie u osób dorosłych) są także zmiany zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych oraz przewlekłe bóle głowy.

Przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu są uwarunkowane wieloma czynnikami. Przyczyny ich powstawania mogą być wrodzone lub nabyte. Bardzo często nieprawidłowy zgryz jest dziedziczony genetycznie. Wśród wad wrodzonych można wymienić między innymi: progenię – powstałą w wyniku nieprawidłowego rozwoju żuchwy względem szczęki, zgryz głęboki –  gdy zęby górne za bardzo nachodzą na dolne, diastemę – która charakteryzuje się widoczną szparą pomiędzy górnymi siekaczami.

Do powstawania nabytych wad zgryzu u dzieci predysponuje:

 • nieprawidłowa technika układania dziecka do snu, karmienia piersią oraz butelką,
 • zbyt długi czas używania smoczka,
 • ssanie warg i policzków,
 • próchnica i przedwczesne, wypadanie zębów mlecznych,
 • gryzienie przedmiotów,

Za powstawanie wad zgryzu o charakterze nabytym u dorosłych odpowiadają:

 • bruksizm – nawykowe, nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami,
 • nieodtworzone w porę braki uzębienia,
 • nieprawidłowo wstawione wypełnienia, korony i mosty protetyczne,
 • szkodliwe nawyki – obgryzanie paznokci, zagryzanie warg.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu mogą przybierać różną formę. W zależności od kierunku przestrzennego, w którym się rozwijają, wyróżniamy: wady poprzeczne (zgryz krzyżowy, przewieszony), pionowe (zgryz głęboki, otwarty), pośrodkowe (tyło- i przodozgryz). Niezależnie od nich mogą wystąpić także nieprawidłowości zębowe (stłoczenia i szparowatość).

Wady poprzeczne

 • zgryz krzyżowy – wada powoduje, że w niektórych obszarach łuków zębowych lub na całej długości, zęby dolne zachodzą na górne. U pacjenta obserwuje się wyraźną asymetrię twarzy,
 • zgryz przewieszony – zęby boczne górne zachodzą swoimi powierzchniami podniebiennym na powierzchnie policzkowe zębów dolnych.

Wady pionowe

 • zgryz otwarty – najprościej mówiąc wada polega na braku kontaktu zębów górnych z dolnymi. W zależności od stopnia zaawansowania schorzeniu powstaje mniej lub bardziej widoczna przestrzeń pomiędzy zębami,
 • zgryz głęboki – zęby zachodzą na dolne zbyt głęboko, zakrywając więcej niż ⅔ ich wysokości. Dysfunkcja powoduje szybkie ścieranie zębów (szczególnie siecznych), a także może doprowadzić do ich rozchwiania. U pacjenta obserwuje się skrócenie dolnego odcinka twarzy.

Wady przednio-tylne

 • tyłozgryz – to najczęściej występująca wada zgryzu dotyczy około 45% wszystkich pacjentów. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy żuchwa (dolny łuk zębowy) jest cofnięta w stosunku do szczęki (górny łuk zębowy). Takie ustawienie może wpływać na wady wymowy oraz nieprawidłowe gryzienie. Tyłozgryz powoduje zmianę rysów twarzy, dlatego jest przyczyną wielu kompleksów,
 • przodozgryz – zęby żuchwy występują doprzednio względem zębów szczęki. Ta wada jest swego rodzaju przeciwieństwem tyłozgryzu, jednak występuje zdecydowanie rzadziej.

Nieprawidłowości zębowe

stłoczenie – wada, gdzie zęby są zbyt duże względem zębodołów, co skutkuje ich nieodpowiednim kątem wyrastania. Stłoczenie zębów przyczynia się do próchnicy, ścierania zębów i chorób dziąseł.

Jak prawidłowo dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne jest długim procesem bez względu na rodzaj i typ noszonego aparatu, dlatego wymaga od pacjenta prawidłowej higieny jamy ustnej. W związku z tym przygotowaliśmy kilka rad dla osób noszących stałe i ruchome aparaty:

 • myj zęby po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie
 • po każdym myciu używaj płynu do płukania ust,
 • dbaj o dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych – to miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej resztek jedzenia – stosuj do tego nici dentystyczne oraz specjalne irygatory oraz szczoteczki międzyzębowe
 • jeśli odczuwasz podrażnienie dziąseł lub błony śluzowej policzków, zaaplikuj na zamki lub łuk w ich okolicach wosk ortodontyczny – bezpieczny środek chroniący błonę śluzową jamy ustnej przed ocieraniem
 • regularnie (co pół roku) usuwaj kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym i kontroluj stan uzębienia.

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny unikać spożywania produktów, które łatwo przyklejają się do jego zakamarków (gum do życia, lepiących się cukierków). Nie poleca się także jedzenia twardych pokarmów. Najlepiej spożywać je w postaci rozdrobnionej, aby ułatwić gryzienie. Bardzo ważna jest również zbilansowana dieta chroniąca przed próchnicą.

ortodonta pruszkow

Umów się na leczenie ortodontyczne!

Zachęcamy do wizyty w AnnaMED.pl. Nasi wykwalifikowani ortodonci przeprowadzą zarówno dorosłych, jak i dzieci przez cały proces diagnostyczny. Istnieje możliwość wykonania na miejscu najlepszej jakości zdjęć cefalometrycznych, pantomograficznych oraz tomografii komputerowej 3D. Zaangażowany pacjent i doświadczony ortodonta to połączenie, które przynosi świetne rezultaty w staraniach o zdrowy i piękny uśmiech!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę!+48 22 728 37 09
Nasi ortodonci

dr n. med. Anna Pogorzelska

Kierownik medyczny przychodni, lekarz dentysta: ortodoncja

Danuta Kowalczyk

Lekarz dentysta: ortodoncja

Anna Wojewódzka

Lekarz dentysta: ortodoncja

Klaudia Rusin

Lekarz dentysta

Ortodoncjacena
konsultacja 200 zł
aparat stały z zamkami metalowymi (za 1 łuk)2150 zł
aparat stały z zamkami estetycznymi (za 1 łuk)od 2300 zł
kontrola aparatu stałego *190-350 zł
Clear Aligner (za 1 łuk, jeden etap)1500 zł
aparat wyjmowany (ruchomy)**od 800 zł
wizyta kontrolna z jednym/dwoma aparatami ruchomymi150/180 zł

* w zależności od rodzaju aparatu i ilości łuków

Powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w myśl art. 66, paragraf 1. Kodeksu Cywilnego

 

Formularz kontaktowy