radiologia w pruszkowie

Radiologia

Radiologia stomatologiczna to nieodłączne ogniwo procesu diagnostycznego uzębienia pozwalające na szybkie wykrycie nieprawidłowości, szczegółowe zaplanowanie leczenia oraz kontrolowanie jego efektów. Obecnie dzięki rozpowszechnieniu nowoczesnych metod techniki, postępowanie stomatologiczne oraz ortodontyczne, a także implantologiczne jest zdecydowanie bardziej efektywne.

Przychodnia stomatologiczna AnnaMED.pl w Pruszkowie dysponuje sprzętem najnowszej generacji, który z wielką dokładnością i precyzją obrazuje zęby, kości twarzoczaszki oraz staw skroniowo-żuchwowy. Oferujemy pełen zakres stomatologicznych badań radiologicznych przeprowadzanych przez wykwalifikowaną kadrę. Zdjęcia wykonane w naszej pracowni stanowią fundament diagnostyki dla lekarzy o specjalnościach: chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, protetyki, ortodoncji, endodoncji, periodontologii, stomatologii dziecięcej, a także laryngologii. Dowiedz się więcej o badaniach radiologicznych w AnnaMED.pl!

Radiologia w diagnostyce stomatologicznej

Badania radiologiczne w większości przypadków stanowią niezbędną metodę diagnostyki stomatologicznej oraz umożliwiają klinicystom wybór najlepszej ścieżki leczenia. Dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego lekarz uzyskuje pełen wgląd w stan uzębienia. Wielu pacjentów zastanawia się, czy badania te są na pewno bezpieczne. W celu minimalizowania ryzyka negatywnych następstw dla organizmu wciąż opracowywane są nowatorskie metody wykonywania prześwietleń. Obecnie najbezpieczniejszym sposobem przeprowadzania badań z zakresu radiologii stomatologicznej jest zastosowanie technologii cyfrowych przy użyciu oprogramowania np. Kodak Dental System. W naszej przychodni doskonale sprawdza się System CS 9300, który gwarantuje optymalną kontrolę nad doborem najbezpieczniejszej dla pacjenta dawki promieniowania, jednocześnie łączy w sobie możliwość wykonywania tomografii komputerowej CBCT, pantomografii 2D oraz najwyżej jakości cefalometrii.

Wskazania do wykonania zdjęć RTG

Wskazania do wdrożenia diagnostyki radiologicznej w stomatologii mogą być oparte na aktualnych objawach bądź mieć charakter obiektywny. Najczęściej stomatolog zleca je w przypadku:

 • podejrzenia próchnicy oraz chorób przyzębia,
 • diagnostyki różnego rodzaju urazów szczęki,
 • oceny położenia kanałów i nerwów przy ekstrakcjach (np. w przypadku zębów zatrzymanych),
 • oceny zaburzeń rozwojowych zębów,
 • planowania leczenia wad zgryzu,
 • planowania leczenia ortodontycznego, protetycznego i endodontycznego,
 • diagnostyki zmian w obrębie kości ( zwapnienie, martwica kości, torbiele, guzy, nowotwory)
 • diagnostyki stawów skroniowo-żuchwowych i zatok przynosowych,
 • diagnozowania chorób ogólnych.

Badań nie można stosować u kobiet będących w ciąży. Mimo, iż dawka promieniowania jest niewielka, to może niekorzystnie wpływać na rozwijające się dziecko.

Dlatego w przypadku ciąży należy zawsze poinformować o tym lekarza. Diagnostyki radiologicznej nie stosuje się także u pacjentów, z którymi kontakt (ze względu na różne choroby) jest utrudniony.

radiologia pruszków

Zalety radiologii w stomatologii

Obrazy radiologiczne pozwalają na wykrycie niepokojących zmian w obrębie uzębienia, które nie są widoczne podczas standardowego badania klinicznego. Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia chroni pacjenta przed zastosowaniem inwazyjnych i znacznie droższych metod. Radiologia ma również istotne znaczenie w monitorowaniu postępów leczenia endodontycznego, ponieważ umożliwia kontrolę wypełnienia kanału a także ocenę rozwoju lub gojenia stanu zapalnego w okolicy wierzchołków korzeni. Współczesne aparaty radiologiczne stosowane podczas badań stomatologicznych emitują minimalną dawkę promieniowania jonizującego, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla pacjentów. Technika otrzymywania zdjęć to również duże ułatwienie dla lekarzy – mogą oni w rzeczywistym czasie obserwować wyniki na ekranie, w razie potrzeby przybliżać obraz, zmieniać jego barwę, nakładać filtry oraz dokonywać pomiarów. Wszystkie te możliwości wpływają na lepsze efekty terapii.

Nowoczesna diagnostyka radiologiczna w AnnaMED.pl

W pracowni radiologicznej AnnaMED.pl wykonujemy:

 • cyfrowe zdjęcia panoramiczne zębów 2D (pantomogram)
 • cyfrowe zdjęcia cefalometryczne (boczna pozycja czaszki),
 • cyfrowe zdjęcia zębowe,
 • cyfrowe zdjęcia tomograficzne 3D CBCT.

Zdjęcia RTG pantomograficzne

Pantomogram zwany również RTG panoramicznym zębów to rodzaj badania szeroko wykorzystywany w radiologii stomatologicznej, a także chirurgii szczękowo-twarzowej. Ukazuje pełen obraz szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, wszystkich zębów oraz zatok szczękowych. Metodyka przeprowadzania badania jest bardzo prosta i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania – istotne jest tylko usunięcie metalowych przedmiotów ( okularów, spinek do włosów, kolczyków, protez). Czas trwania procedury wynosi zaledwie kilkanaście sekund, a obraz od razu pojawia się na ekranie komputera. Wpływa to przede wszystkim na komfort pacjenta, a także na doskonałą jakość wykonanych zdjęć. Na ich podstawie stomatolog ocenia jakość wypełnień, efekty leczenia kanałowego oraz obecność próchnicy, która często jest trudna do wykrycia za pomocą diagnostyki przeprowadzanej na fotelu dentystycznym. Ponadto badanie stanowi doskonałe uzupełnienie przeglądu stomatologicznego przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia oraz ekstrakcji – usuwania zatrzymanych (niewyrośniętych) zębów. Zdjęcie jest zapisywane przez lekarza w formie cyfrowej, co umożliwia wykonanie przydatnych pomiarów. Cyfrowy format wyników z łatwością może być wysłany drogą elektroniczną.

Wewnątrzustne zdjęcia RTG zębowe

W AnnaMED.pl radiologia stomatologiczna opiera się także na wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu MyRay – to jeden z najlepszych aparatów do RTG zębowego( potocznie zwanym punktowym). Zdjęcie wykonane za pomocą urządzenia dokładnie obrazuje pojedynczego zęba, koronę, korzeń oraz otaczający go zębodół. Na tej podstawie stomatolog ocenia przebieg kanałów korzeniowych. Wykonanie RTG zębowego jest zalecane w trakcie oraz po zakończeniu leczenia kanałowego, dzięki czemu dentysta ocenia jego skuteczność oraz kontroluje wypełnienie kanałów.

Zdjęcie RTG cefalometryczne

Cefalometria to zewnątrzustne zdjęcie diagnostyczne wykonywane w dwóch projekcjach: bocznej oraz tylno-przedniej. Badanie obrazuje część twarzową czaszki (tkanki kostne i miękkie), służy do pomiaru tych struktur oraz ich relacji względem tkanek miękkich. Dzięki zaawansowanej technice cyfrowej aparatu CS 9300 stomatolodzy AnnaMED.pl uzyskują obrazy o najlepszej rozdzielczości. Mogą w każdej chwili je powiększać, regulować kontrast i skalę szarości. Podobnie jak inne badania cefalometria trwa ułamek sekundy. Zdjęcia są wykonywane ze wskazań ortodontycznych w celu zaplanowania leczenia oraz jego długofalowego monitorowania zarówno dzieci, jak również dorosłych pacjentów. Analiza cefalometryczna służy dodiagnostyki wad zgryzu oraz oceny wzrostu i rozwoju kości i uzębienia u dzieci wymagających leczenia ortodontycznego. Badanie wykonywane jest również według wskazań protetycznych do oceny uzyskanego efektu leczenia przy zastosowaniu protez zębowych oraz skuteczności terapii schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych przy użyciu np. szyny relaksacyjnej.

RTG cefalometryczne pruszków

Tomografia komputerowa CBCT

Tomografia komputerowa wiązką stożkową (CBCT) jest nowatorską metodą umożliwiającą trójwymiarowe obrazowanie struktur twarzoczaszki. Badanie CBCT cechuje się dużą dokładnością – dzięki czemu pozwala przeprowadzić szczegółową analizę obrazowanych struktur. Stanowi doskonałe uzupełnienie zdjęć RTG wewnątrzustnych i pantomograficznych. CBCT przy krótkim czasie naświetlania uzyskuje obrazy o najwyższej jakości diagnostycznej, jednocześnie redukując dawkę promieniowania do minimum. Stożkowa tomografia komputerowa jest przydatna w diagnostyce zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, planowaniu dokładnego umieszczenia implantów dentystycznych, a także wykrywaniu i leczeniu różnych patologii (guzy, nowotwory). Tomografia komputerowa CBCT uznawana jest za najnowocześniejsze narzędzie diagnostyki radiologicznej uzębienia. Pozwala uzyskać dokładną diagnozę niezbędną w skutecznym leczeniu stomatologicznym, endodontycznym i implantologicznym.

Dlaczego warto wykonać badania w AnnaMED.pl?

W AnnaMED.pl zapewniamy pacjentom wysoki poziom świadczonych usług, począwszy od rzetelnej i dokładnej diagnostyki, która jest podstawą dalszych działań terapeutycznych. Nasza przychodnia dysponuje nowoczesną pracownią radiologiczną. Oferujemy kompleksowe leczenie w jednym miejscu – nie musisz odwiedzać wielu placówek, aby otrzymać wyniki wszystkich badań. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z wiedzy najlepszych specjalistów!

Nasi radiolodzy
Radiologiacena
pantomogram110 zł
cefalometria130 zł
zdjęcie zębowe50 zł
tomografia (CBCT) 1 przestrzeni (max. 3 zęby)220 zł
tomografia (CBCT) szczęki / żuchwy330 zł
tomografia (CBCT) całościowa385 zł

Powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w myśl art. 66, paragraf 1. Kodeksu Cywilnego

 

Formularz kontaktowy